У кожного з нас, напевно, виникало запитання: - Як же правильно обирати каву для дому або для свого бізнесу? На смак кави впливає багато факторів. Давайте розглянемо їх:

  1. Сорт (для арабіки характерна кислинка, а для робусти – гірчинка).
  2. Ступінь обсмажування. Їх є всього три. Нижче ми розглянемо їх.
  3. Свіжість (зерно з часом втрачає свої смакові якості. Тому, не варто аби воно залежувалося довше зазначених нижче термінів).
  4. Смак залежить від якості та термінів упакування.
  5. Помел, від якого в подальшому залежить якість заварювання.
  6. Зберігання та транспортування.

Сорт кави

Основних всього 3:

  • арабіка (Coffea Arabica), або аравійська кава;
  • робуста (Coffea Canephora), або конголезька кава;
  • ліберіка (Coffea Liberica), або ліберійська кава.

Арабіка – це сорт зерна, що отримують із дерева під назвою «Coffea Arabica» вирощують його 900- 2000 м над рівнем моря. Чим вище росте дерево, тим багатше зерно на смакові якості! Ця кава вища за ціною, адже дуже примхлива до умов. Вона важається найстарішим сортом та займає 70% кави в світі. Арабіка - це єдиний вид кави, із зерен якого можна заварити високоякісну каву без додавання домішок. Арабіка росте у Ефіопії у дикому вигляді та культуризується у Бразилії, Колумбії, Індії, а також на Яві і в басейні. Зерна цього сорту довгі та зеленуватого кольору. Вони створюють м’яку та ароматну каву із низьким вмістом кофеїну від 1 до 1,7%.

Робуста – це сорт, який як і Арабіку отримують із кавового дерева, але назвою «Coffea canephora». Цей сорт кави містить більше кофеїну, що додає їй міцності. Вона менш вибаглива та вразлива, що в свою чергу тягне за собою меншу собі вартість через високу врожайність. Вона більш стійка до кліматичних умов та шкідників, росте та цвіте швидше від Арабіки. Близько 30% відсотків кави виготовленої у світі становить саме робуста. Плоди робусти мають овальну форму та жовтувато-зелений колір. Використовується даний сорт переважно для приготування змішаних кавових напоїв, таких як еспресо, але частіше за все вона використовується для виробництва бюджетних масових марок кави та сублімованої розчинної кави. Вміст кофеїну від 2 до 4,5%.

Ступінь обсмаження

Ступінь обсмаження– це теплова обробка кави вона поділяється на час та температуру.

Світлий ступінь - обсмаження при температурі 180-205°C протягом короткого часу. Надає коричневий колір зерна з білою прожилкою посередині. Він дозволяє відкрити в каві багатий насичений смак та аромат з помірною кисликою та гірчинкою. Цей спосіб обсмаження більше підходть для зерен Арабіки.

Середній ступінь - обсмаження при температурі 210-230°C , яке триває довше. Для нього характерний коричневий колір зерен. Цей ступінь обсмаження надає каві більш збалансований смак та аромат з помірною кислинкою і солодкими нотками.

Темний ступінь - обсмаження при температурі 240-250°C, що триває найдовше та призводить до темно коричневого кольору зерен, на якихх можна побачити масло. Кава такого обсмаження майже не має кислинки, дуже насичена, тягуча та з вираженою гірчинкою.

 

Свіжість кави

Коли кава свіжа, один-два дні після обсмаження, дегазація проходить дуже активно. Настільки активно, що це може негативно вплинути на екстракцію і як наслідок — на смак напою . Дегазація може тривати від 2-х до 14 днів Кава досягає піку смаку на 4-7 день. Якщо кава зберігається в закритій упаковці з дегазаційних клапаном, особливості смаку зберігаються місяць-два. Після двох місяців смак стає плоским, з'являється неприємна гіркота.

Упакування

Виробники, які піклуються про покупців, поміщають зерна кави в спеціальну упаковку, наповнену газом і оснащену клапаном для вентиляції. Така упаковка повністю герметична, а через клапан назовні виводиться вуглекислий газ, щоб пачка не вибухнула від внутрішнього тиску. Клапан не пропускає всередину кисень - він відкривається тільки в одну сторону. Вуглекислого газу в пачці більше, ніж зерен, тому якщо у упаковки немає клапана і вона не роздута, то варто задуматися про якість кави в ній. Можливо, зерна вже віджили своє і давно прострочені.

 

 

  • Ще один факт про пакуваня меленої кави. Справжні поціновувачі не дуже полюбляють каву, перемелену в фабричних умовах, тому що на заводі мелений порошок провітрюють, щоб виділився вуглекислий газ. Зазвичай на цю процедуру відводиться близько доби, і в меленому вигляді кава більше контактує з повітрям, ніж в зернах. Потім порошок розфасовують по вакуумних упаковках, в яких кава і прямує до кінцевого покупця. У вакуумній упаковці обсмажена кава зберігається до 2 років. В ідеалі, купуйте каву там, де є власне обсмаження і обладнання для помелу, так вона буде гарантовано свіжою.

Помел

Існує 3 види помелу: грубий, середній і тонкий. Ось невеличкі рекомендації:

Грубий помел. (coarse grind) Тим, хто користується френч-пресами, гейзерними і крапельними кавоварками, рекомендуємо готувати улюблений напій з фракції крупного помелу (крупинки розміром до 0,8 мм). Помел вважається кращим для перерахованих видів кавоварок, оскільки в них процес заварювання досить тривалий, і цього часу достатньо, щоб великі частинки віддали свій смак і аромат. Якщо вибрати помел меншої фракції, смак кави буде більш різким, з гірчинкою, і до того ж дрібні частинки через фільтр можуть потрапити в чашку, що не всім зручно.

Середній помел. (medium grind) Він вважається універсальним, оскільки підходить для приготування різними способами. Середній помел (medium grind) має фракцію великих піщинок (до 0,5 мм). Для тих, хто користується сучасними ріжковими кавоварками, це кращий варіант, оскільки при такій консистенції вдається отримати ідеальні смакові якості і уникнути закупорки фільтра.

Тонкий помел. (fine grind) Віддаєте перевагу каві, що зварена в турці або джезві? Зверніть увагу на тонкий, він же невеликий, помел (fine grind), що ідеально підходить для напоїв зі східною рецептурою (наприклад, для кави по-арабськи). Фракція подрібнених частинок – трохи крупніше пудри (не більше 0,15 мм). При таких типах подрібнення отримують розмір частинок як у борошна – така консистенція кави дуже швидко заварюється і миттєво розкриває смак і аромат. Шанувальники кави по-турецьки оцінять напій, приготований з кавового порошку pulverized, а шанувальники правильного еспресо вибирають тільки fine espresso grind помел.

Як обрати мелену каву в залежності від способу її приготування -  silikon-mag.com.ua

Зберігання та транспортування

Каву потрібно зберігати в сухому та прохолодному місці, далеко від прямих сонячних променів та джерел вологи. Краще зберігати її в непрозорих контейнерах, щоб уникнути попадання світла. Також важливо зберігати каву в цілому зерні, а не мелену, щоб зберегти свіжість та аромат.

При перевезенні кави важливо уникати вібрацій та ударів, які можуть пошкодити зерна та вплинути на смак кави. Краще перевозити каву в спеціальних контейнерах чи упаковках, які захистять її від пошкоджень.

Також важливо не зберігати каву поруч з іншими продуктами з сильним запахом, таким як спеції чи приправи, оскільки кава може поглинути цей запах та втратити свій власний аромат

Отже, правильний вибір кави - це важливий етап для створення чудового напою. Обираючи каву, звертайте увагу на сорт, спосіб обсмажування та помел. Приготування кави також має свої особливості та вимоги до кави. Якщо дотримуватись правильної технології, то ви зможете насолоджуватись неперевершеним смаком та ароматом кави.

Вибір кави це доволі індивідуальна церемонія і допомогти в цьому вам з може, компанія «Royal Life».